Zatrucia pokarmowe u dzieci podczas letniego wypoczynku.

Lato to czas kiedy wyjeżdżamy całą rodziną na urlop i jadamy potrawy niepewnego pochodzenia oraz wątpliwej świeżości w przydrożnych budkach, barach czy smażalniach. Niestety nierzadko taka żywność wywołuje w żołądkach naszych pociech rewolucję.

Możemy jednak temu zapobiec poprzez zachowanie minimum ostrożności. Żar lejący się z nieba sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego lepiej w tym okresie unikać pewnych produktów. Jak uniknąć zatrucia:

-Chodź dla maluchów będzie to wyjątkowo przykre to tak naprawdę podczas letniego urlopu nie powinniśmy kupować im hamburgerów i hot-dogów sprzedawanych w przydrożnych barach.
-Wystrzegajmy się wszelkich potraw, w których znajdują się surowe jaja, gdyż nierzadko na ich skorupkach znajdują się bakterię salmonelli. Dlatego nie kupujmy naszym maluchom ciastek z kremem, tortów, lodów z niepewnego źródła oraz potraw z majonezem.
-Zachowajmy ostrożność zamawiając również potrawy z mięsem, które może być stare lub źle przechowywane.
-Podawajmy dziecku wyłącznie dokładnie umyte owoce oraz przegotowaną wodę. Co robić gdy maluch zachoruje:
-Gdy mimo wszystko dojdzie do zatrucia pokarmowego, biegunki, wymiotów najważniejsze by nasze dziecko nie odwodniło się. Należy podawać mu w ciągu doby 150-170 ml płynu na każdy kilogram ciała. Gdy wymiotuje, podawajmy mu płyn w niewielkiej ilości - na łyżce, ale za to często. -Jeżeli zatruciu towarzyszy gorączka należy podać dziecku środek przeciwgorączkowy z paracetamolem. Dodatkowo gorączkę można zbić stosując chłodne okłady na czoło, ręce i nogi.
-Gdy dziecko będzie miało biegunkę należy sprawdzić czy w kale nie ma krwi lub ropy. Jeżeli zauważymy że jest, to koniecznie należy udać się z dzieckiem do lekarza. Nie warto zwlekać z wizytą również w przypadku, gdy dziecko ma mniej niż pół roku lub gdy jego stan nie poprawi się po upływie 24 godzin.
-Chory musi przejść na odpowiednią dietę. Gdy zachoruje maluch, który dalej jest karmiony piersią nie należy tego przerywać. Starszemu dziecku powinniśmy podawać słabe herbatki owocowe, wodę mineralną lub wodę z Gastrolitem. Gdy dziecko wraca już do zdrowia może zacząć jeść suche pieczywo, ugotowaną marchewkę, zupkę jarzynową, chude pieczone mięso oraz produkty mleczne.
-By reszta rodziny nie zaraziła się od chorego, należy po każdym kontakcie z nim, lub z jego rzeczami dokładnie umyć ręce.
2019-01-10 12:03 306
Inne wiadomości