Bezpieczne wakacje nad morzem

Idealnym miejscem na wakacje z dziećmi jest morze. Nasze maluchy uwielbiają spędzać czas na budowaniu przeróżnych rzeczy z piasku, bezkarnej zabawie wodą, a przede wszystkim kąpielach morskich. Dlatego nawet najwięksi przeciwnicy plażowania, co jakiś czas robią wyjątek i wyjeżdżają ze swoimi pociechami nad morze. Oczywiście spędzając wakacje w nadmorskim kurorcie, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz przestrzegać kilka prostych, ale jak ważnych zasad. Dzięki nim nasze wakacje będą udane i bezpieczne.

Nad morze warto wybrać się, nie tylko ze względu na idealne warunki do zabawy, ale także dla zdrowia. Klimat morski polecany jest dzieciom z alergiami wziewnymi, astmą oraz z infekcjami górnych dróg oddechowych. Na układ oddechowy, krwionośny i nerwowy zbawiennie wpływają wdychane z morskim powietrzem pierwiastki jak: jod, magnez czy wapń. Dodatkowo jod ma wpływ na regulacje przemiany materii, a co z tym idzie zwiększa apetyt.  

Gdzie zaplanować urlop:

Idealnym miejscem na spędzenie urlopu z dziećmi jest polskie wybrzeże. Wynika to z tego, że wycieczka za granice może być bardziej kłopotliwa, zwłaszcza gdy nasze pociechy zachorują lub co gorsza ulegną wypadkowi. Poza tym w Polsce jest mnóstwo lasów na wycieczki z maluchami, a kurorty prześcigają się w atrakcjach dla dzieci. Dodatkowym atutem polskiego wybrzeża są piaszczyste plaże, które są bezpieczniejsze niż niektóre kamieniste plaże za granicą.

Spędzając urlop z dziećmi powinniśmy wybrać miejsce spokojne, ale jednocześnie takie, gdzie poza plażami są dodatkowe atrakcje dla naszych maluchów. Szukając odpowiedniego ośrodka warto zwrócić uwagę na to czy jest on ogrodzony, tak by nasze dzieci nie były wstanie samodzielnie opuścić jego terenu. Poza tym lepiej wybierać lokacje, które posiadają w swojej ofercie plac zabaw, miejsce na ognisko itp. Warto by były to obiekty mniejsze, z niewielką ilością gości, ale w bliskim sąsiedztwie z plażą i centrum.

Porady dotyczące zachowania na plaży:

Gdy będziemy wybierać sobie odpowiednie miejcie na plaży, warto zwrócić uwagę na to, czy nie ma w pobliżu puszek, kawałków szkła, czy innych ostrych  i niebezpiecznych rzeczy, które mogą zrobić krzywdę naszemu maluchowi. Dziecko powinno biegać po plaży boso, gdyż piasek świetnie masuje topy. Jednak gdy piasek jest zbyt rozgrzany, należy włożyć dziecku klapki.

Spędzając czas na słońcu, nie zapominajmy o odpowiedniej ochronie naszego dziecka przed niezdrowym promieniowaniem UV. Należy używać odpowiednio dopasowanych do wieku i karnacji filtrów przeciwsłonecznych. Pamiętajmy, że należy je nakładać co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli. Należy również zapewnić dziecku odzież ochronną, okulary przeciwsłoneczne i kapelusz z szerokim rondem. Warto zabrać na plaże specjalny namiot lub parasol słoneczny, żeby dziecko mogło się ukryć w cieniu. Poza tym nie zapominajmy o tym, by często dawać dziecku pić, najlepiej niegazowaną wodę mineralną.

Pamiętajmy, że dno morza bywa zdradliwe, dlatego nie można naszych pociech spuszczać z oka. Należy również uważać, gdy dziecko kopie tunel w piasku, gdyż ta z pozoru beztroska zabawa może skończyć się przysypaniem naszej pociechy.

Im mniejsze jest nasze dziecko, tym trudniej upilnować je w tłumie, dlatego warto przed każdym wyjściem zaopatrzyć je w charakterystyczną czapkę lub chustkę. Poza tym maluch powinien mieć na nadgarstku specjalną opaskę z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu komórkowego rodziców. W przypadku starszego dziecka powinniśmy wytłumaczyć mu dlaczego nie może się oddalać i na wszelki wypadek uprzedzić, że gdyby się jednak zgubiło, niech pozostanie na miejscu i zwróci się o pomoc do dorosłej osoby (ratownika lub kobiety z dzieckiem). Należy się również upewnić, czy zna nasz numer telefonu i adres kwatery.

Jeżeli jest to pierwszy kontakt naszego dziecka z morzem, powinniśmy je stopniowo oswajać z morską kąpielą. Początkowo powinno spacerować po brzegu morza, mocząc stopy. Z każdym dniem powinnyśmy pozwalać mu na bliższy i dłuższy kontakt z wodą, aż wreszcie pójdziemy z nim popływać. Gdy tylko zobaczymy, że dziecko zmarzło należy zaprzestać kąpieli wytrzeć dziecko ręcznikiem, zmienić mokre kąpielówki i zachęcić go do ruchu, tak by organizm mógł się rozgrzać.   
Zabierając dziecko na przejażdżkę rowerem wodnym, kajakiem czy łódką należy zakładać mu kapok. Także podczas kąpieli należy odpowiednio zabezpieczyć nasze dziecko (dmuchane rękawy, koło) .

Nie zapominajmy wziąć na plaże takich rzeczy jak chociażby sprzętu do budowania zamków i innych obiektów z piasku (łopatek, grabek, konewek, wiaderek i foremek), piłki plażowej, latawca itp.

Bawmy się z naszymi dziećmi, a nie tylko bezczynnie przyglądajmy się temu co robią. Wspólnie szukajmy pięknych muszelek i kamyków, grajmy w piłkę, puszczajmy latawce, budujmy zamki z piasku, czy po prostu rzucajmy się na fale. W ten sposób poczujemy się beztrosko, niczym za czasów własnego dzieciństwa.
Inne wiadomości