Dziecko w samolocie

Podróż samolotem z małym dzieckiem budzi u rodziców wiele wątpliwości, a nie potrzebnie. Bowiem lot samolotem to najszybszy i najwygodniejszy sposób na dotarcie do wakacyjnego kurortu, dlatego nie warto z niego rezygnować. Wystarczy tylko trzymać się kilku prostych zasad, dzięki którym oszczędzimy stresu nie tylko sobie ale również naszym dzieciom.

Przepisy:
-Na pokład nie można zabrać dziecka, które nie skończyło tygodnia. Wynika to z tego, że tak młody układ oddechowy i układ krążenia nie poradziłyby sobie z takim obciążeniem jak lot;
-Dziecko do drugiego roku życia może jedynie siedzieć na kolanach opiekuna, gdyż nie przysługuje mu osobne miejsce siedzące;  
-Dziecko powyżej drugiego roku życia zajmuje osobne miejsce, dlatego musi posiadać normalny bilet;
-Gdy podróż odbywa się tanimi liniami lotniczymi, nie płaci się podatku i opłaty manipulacyjnej za dziecko ale nie przysługuje na nie dodatkowy bagaż;
-Opiekunowie mają prawo zabrać bez dodatkowych opłat składany wózek lub fotelik samochodowy, który zostawia się dopiero przed samym wejściem do samolotu i odbiera w tym samym miejscu po podróży.

Przed podróżą:
Do wyprawy należy się odpowiednio przygotować, planując w miarę możliwości trasę bez przesiadek, odpowiednią porę podróży oraz atrakcje, które znacznie uprzyjemnią maluchom czas.
Należy również koniecznie pamiętać o odpowiednim ekwipunku. W podróżnej torbie nie powinno zabraknąć:
-paszportu dziecka;
-pieluszek;
-wilgotnych chusteczek i papierowego ręcznika;
-kocyka i „jaśka”;
-ulubionej zabawki, lub rzeczy która relaksuje dziecko;
-ubranka na zmianę;
-jedzenia.

Lot samolotem:
Przed samym startem należy przygotować nasze dziecko na to co go czeka. Niemowlę warto jeszcze przed wejściem na pokład przewinąć i zaopatrzyć w chusteczkę na głowę lub czapeczkę, która będzie tłumić dźwięki samolotu. Nieco starsze dziecko należy uprzedzić o huku silników by nie wystraszyło się go.

Dla osób podróżujących z dziećmi często przewidziane są miejsca z przodu samolotu, gdzie jest więcej przestrzeni, pozwalającej na wyciągnięcie nóg, zabawę na podłodze, czy postawienie na ziemi fotelika. Jeżeli dana linia nie uwzględnia takich udogodnień warto zarezerwować te miejsca podczas kupowania biletu lub na początku lotu poprosić siedzących tam pasażerów o zamianę, przynajmniej na jakiś czas.

Renomowani przewoźnicy międzynarodowi zapewniają akcesoria do pielęgnacji niemowląt. W  łazienkach znajdują się przewijaki. Na dłuższych trasach dzieciom poniżej 10 kg zapewnia się specjalne łóżeczka tzw „skycots”. Trzeba jednak wcześniej zgłosić prośbę o ich udostępnienie. W niektórych przypadkach można także liczyć na prezent dla dzieci w postaci małej zabawki lub przyborów do rysowania.

Zarówno podczas startu jak i lądowania często zatykają się uszy, dlatego warto podać dziecku picie lub jedzenie, tak by przez cały czas przełykało. W przypadku niemowlęcia najlepiej przystawić je do piersi matki.

Siedzenie w miejscu jest wymagane tylko wtedy, gdy włączona jest sygnalizacja „zapiąć pasy”. Wówczas maluchy pozbawione własnego siedzenia muszą znaleźć się na kolanach rodziców i zostać przypięte oddzielnym pasem przeznaczonym do takich sytuacji. Podczas lotu, gdy nie trzeba siedzieć na fotelu, dzieci mogą poruszać się po samolocie. Warto więc przejść się z maluchem, który z pewnością zainteresuje się pokładem. Dużą atrakcją będzie także dla dziecka widok z okna dlatego warto również zadbać o to by miał do niego dostęp. Jednak należy pamiętać, że im lot będzie trwał dużej, tym dziecko będzie bardziej znużone, dlatego warto je zając zabawą.  

Opłaty:
Dzieci do roku lub dwóch lat (w zależności od linii) nie płacą za bilet. Dzieci do około 12 roku życia powinny otrzymać zniżkę.


Inne wiadomości