Jak chronić dzieci przed komarami.

Ze względu na obfite opady i towarzyszące im powodzie, w te lato będzie nam towarzyszyć plaga komarów. Owady te uwielbiają ludzką krew. Ich ugryzienia powodują duży dyskomfort szczególnie dokuczliwy dla małych dzieci, a zwłaszcza alergików. Co należy robić by uniknąć pogryzień oraz jak się zachować gdy już do nich dojdzie? Oto kilka cennych rad.

Naszej krwi potrzebują tylko samice komarów, które są bardzo żarłoczne. Ich posiłek może bowiem ważyć trzy, a nawet sześć razy więcej niż one same.

Komary żyjące w naszym umiarkowanym klimacie nie przenoszą żadnych chorób. Niestety ich ugryzienia dają się we znaki, zwłaszcza gdy jest ich dużo, a ofiara jest szczególnie wrażliwa. W rezultacie może dojść do pokrzywki, pogorszenia samopoczucia i stanu podgorączkowego.

Komary są szczególnie aktywne wieczorami i nocą dlatego nasze dzieci nie powinny opuszczać domu o tej porze. Niestety w samym mieszkaniu też nie jest bezpiecznie. Z powodu gorąca okna są przez cały dzień otwarte co stwarza idealną możliwość dla komarów by wślizgnąć się do środka. Dlatego powinniśmy zamontować na oknach specjalne siatki, które uniemożliwią owadom wejście do domu. Są one bezpieczne i skuteczne. Warto również zainwestować w moskitiery do osłony wózków oraz łóżeczek naszym milusińskich. Dodatkowo możemy zabezpieczyć dom odpowiednimi środkami.

Chemiczne środki takie jak spirale, świece czy niewielkie zbiorniczki wkładane do gniazdka elektrycznego mogą okazać się bardzo pomocne, ale należy upewnić się czy można je stosować przy małym dziecku. Pamiętajmy, że jeżeli ulotka nie wspomina o dzieciach lepiej nie ryzykować i nie stosować ich w obecności maluchów.   

W walce z komarami mogą nam pomóc również zapachy, jak wanilia, lawenda, goździki, liść laurowy, cedr czy mięta. Są one nieznośne dla owadów, a poza tym maskują zapach człowieka. Warto więc położyć na oknie aromat do ciasta, mięta czy lawenda w doniczce.   

Jeżeli spędzamy wakacje w miejscu, gdzie komary dokuczają nam praktycznie przez cały dzień jak np. nad jeziorem, poza zabezpieczeniem samego domu warto również zadbać o nas samych. Oczywiście najlepszą metodą na to by nasze dzieci nie zostały pogryzione przez komary jest odpowiednie ubranie. Niestety upały często uniemożliwiają chodzenie w długim rękawku i nogawkach do kostek. Dlatego najlepiej chronić nasze dzieci odpowiednimi środkami. Są to różnego rodzaju preparaty dla dzieci w formie żelu, sprayów, kremów oraz aromaterapii. Pamiętaj by preparat chemiczny nie nakładać na dłonie i twarz dziecka, gdyż może być przez niego zlizany.

Gdy zdecydujemy się na aromaterapie, olejki z wyciągów roślin powinniśmy kupować jedynie w aptece lub renomowanych sklepach zielarskich. Jeżeli dziecko jest alergikiem ich użycie musimy skonsultować z lekarzem. Przystępując do smarowania skóry dziecka należy rozcieńczyć olejek eteryczny w dwóch łyżeczkach oleju roślinnego. Gdy nasze dziecko ma od 2 do 6 miesięcy wystarczy użyć jedynie 1 kropli olejku. Należy pamiętać o tym by dawka dzienna nie przekraczała w tym przypadku 6 kropli. Gdy dzieci są w przedziale wiekowym od 6 do 18 miesięcy należy stosować jednorazowo 2 krople olejku. Dzieci do 7 roku życia powinny otrzymywać jednorazowo 3 krople olejku.
 
Gdy dojdzie już do ugryzienia ranę po ukłuci można przemyć gazikiem ze spirytusem lub wodą utlenioną. By dziecko nie drapało zranionego miejsca, należy posmarować je łagodzącym żelem na ukąszenia. Warto również użyć roztworu z sody oczyszczającej (łyżeczka na szklankę wody). Jeżeli u malucha pojawi się wysoka gorączka lub na ciele widać dużo śladów ukąszeń powinniśmy udać się z nim do lekarza.
Inne wiadomości