Jak skutecznie chronić skórę dziecka przed promieniowaniem UV

Lato to czas beztroskiego plażowania, długich wycieczek i spacerów z naszymi maluchami. Sprawia im to olbrzymią radość. Jednak wielogodzinne przebywanie na słońcu, może być dla naszych pociech bardzo niebezpieczne.

Wielu rodziców uważa, że nic złego się nie stanie gdy ich dzieci będą przebywać na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Niestety zbyt intensywny kontakt  ze słońcem, bez właściwiej ochrony może stać się przyczyną wielu poważnych problemów. Dziecko bowiem posiada bardzo delikatną skórę, pozbawioną mechanizmów obronnych, właściwych skórze dorosłego człowieka. W rezultacie skóra dziecka niezwykle łatwo ulega poparzeniu. Wystarczy niekiedy 20 minut na słońcu by skóra naszego malucha zarumieniła się, a wręcz pokryła pęcherzami. Należy pamiętać o tym że zbyt długie przebywanie na słońcu oznacza nie tylko poparzenia, które niekiedy owocują przebarwieniami, ale także podwojone niebezpieczeństwo pojawienia się w przyszłości raka skóry.

Jak zapobiegać oparzeniom:

Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie ekspozycji na słońcu w czasie gdy promieniowanie UV  jest najsilniejsze, a więc w godzinach od 11.00 do 15.00. Jednak w okresie wakacyjnym jest to nierealne. To właśnie w tych godzinach wybieramy się z dziećmi na długie wycieczki, spędzamy czas na plaży itp. Wówczas należy odpowiednio uchronić się przed słońcem.

Maluchy, które nie skończyły trzeciego roku życia w ogóle nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni UV. Nie oznacza to jednak, że nie można wychodzić z dzieckiem z domu. Wystarczy odpowiednio je zabezpieczyć. Należy zacienić wózeczek, a dziecku nałożyć na głowie odpowiednią czapeczkę z daszkiem. Ubranie powinno zakrywać całe ciało ale jednocześnie być przewiewne.
Oczywiście odpowiednie ubranie i kapelusz powinny chronić przed promieniowaniem słonecznym również nieco starsze dzieci. Przy wyborze kapelusza należy zwrócić uwagę na to czy ma on odpowiedniej wielkości rondo, zasłaniające czoło, uszy oraz kark dziecka.

Promieniowanie UV  już w okresie dzieciństwa może być bardzo niebezpieczne dla oczu i może prowadzić do ich chorób. Oczy dziecka łatwiej przepuszczają światło niż oczy dorosłego człowieka. Soczewka oka nie zatrzymuje promieni ultrafioletowych aż do 10-12 roku życia. W rezultacie częste przebywanie na słońcu, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń siatkówki. Dlatego tak ważne jest to by nasze dzieci nosiły okulary przeciwsłoneczne.

Poza zaopatrzeniem dziecka w odpowiedni strój, kapelusz i okulary, musimy również pamiętać o regularnym nakładaniu kremów z filtrami UV.

Dla dzieci poniżej trzeciego roku życia należy kupić krem z filtrem o bardzo wysokim współczynniku ochrony czyli SPF 50 +. Nieco starsze dziecko może już stosować kremy o nieco niższym faktorze SPF 40+, a gdy skóra złapie pierwszą opaleniznę możemy obniżyć protekcję do SPF 30+.
Oczywiście gdy dziecko ma jasną karnację, piegi, jego skóra jest bardziej wrażliwa, należy stale stosować najwyższe filtry.

Krem należy założyć już około 20 minut przed wyjściem z domu, a następnie trzeba powtarzać aplikacje co 2-3 godziny lub za każdym razem gdy maluch wyjdzie z wody.

Pamiętajmy by chronić nasze dzieci przed słońcem również wiosną i jesienią. Wówczas promienie UV także negatywnie oddziaływają na delikatną skórę naszych dzieci. 
Inne wiadomości