Jak uprzyjemnić podróż naszym dzieciom

Wakacje tuż tuż i wielu z nas ma już zaplanowany urlop z dziećmi, lada chwila spakuje swoje bagaże i wyruszy w podróż do upragnionego miejsca. Jednak zamiast cieszyć się, że już wkrótce będziemy mogli wypocząć zadręcza nas jedna myśl. Jak nasze pociechy zniosą wielogodzinną podróż? Jest ona bowiem wielkim wyzwaniem zarówno dla nich jak i dla nas samych. Dlatego warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które ułatwią podróżowanie i zmniejszą ryzyko przykrych niespodzianek.

Jeżeli jest to możliwe to powinniśmy zaplanować podróż na te porę dnia kiedy nasze dzieci są zazwyczaj mniej aktywne. Może być to zaraz po przebudzeniu, kiedy dzieci są jeszcze zaspane, lub po obiedzie, kiedy z reguły robią się spokojniejsze. Nie powinniśmy zrywać ich w środku nocy, gdyż mogą mieć problemy z zaśnięciem w obcym miejscu.

Przed samym wyjazdem unikajmy przekarmienia, zbyt dużej ilości słodyczy i innych niezdrowych przekąsek, które mogą doprowadzić nasze pociechy do wymiotów. Przygotowując prowiant należy pamiętać o tym by jedzenie było łatwe do podania, pożywne i by nie brudziło rąk. Idealnie sprawdzą się tu wafle ryżowe, kanapki i owoce (ale nie te z dużą ilością soku).

Podczas długiej podróży, w klimatyzowanym aucie lub w upale bardzo szybko odwadniamy się, dlatego musimy mieć pod ręką wodę mineralną, najlepiej niegazowaną bądź niskosłodzone soki owocowe. Dla dzieci znacznym ułatwieniem będzie podawanie im napojów w butelkach ze słomką.  

Pamiętajmy by nasze młodsze dzieci podczas jazdy samochodem podróżowały w odpowiednio dopasowanych fotelikach. Przygotowując samochód do wyjazdu powinniśmy zacienić boczne i tylne szyby, by nie przegrzać maluchów. W trakcie jazdy należy także rozważnie korzystać z klimatyzacji. Nadmierna różnica temperatur i zbyt silny nawiew sprzyjają wysychaniu śluzówek i przeziębieniom.

W podróży z pewnością przydadzą się odświeżające chusteczki lub mokre ręczniczki. Dzięki którym można łatwo się odświeżyć i oczyścić ręce.

Warto zabrać ze sobą poduszki „Jaśki” oraz koce do przykrycia, które ułatwią dzieciom zaśniecie. Powinniśmy również pozwolić naszym maluchom zabrać ulubione zabawki, przytulanki, które pozwolą im poczuć się bezpieczniej zarówno w samochodzie jak i w nowym miejscu. Gdy dzieci nie chcą spać można włączyć im radio z ulubioną płytę lub bajkami. Jeżeli istnieje taka możliwość warto zabrać ze sobą przenośne DVD. Dzieciom skupionym na oglądaniu z pewnością czas będzie płynął szybciej. Dodatkowo starszym pociechom możemy umilić czas poprzez wspólne zabawy, granie np. w karty lub warcaby na magnez. Nie powinniśmy natomiast pozwolić na to by nasze dzieci czytały w czasie podróży, gdyż nie tylko szkodzi to ich oczom ale również może wywołać chorobę lokomocyjną. Tak samo może być w przypadku oglądania migających widoków przez boczne szyby auta.

Należy zaplanować częste postoje w czasie których złapiemy trochę świeżego powietrza, odświeżymy się, posilimy no i co najważniejsze pozwolimy wyszaleć się naszym pociechom.

Pamiętajmy by w czasie podróży zachowywać się spokojnie. Zwracajmy uwagę dzieci na rzeczy ciekawe. Unikajmy dzielenia się własnymi lękami, które mogą wywołać u nich poczucie zagrożenia. Jeżeli uwzględnimy powyższe porady to z pewnością sprawimy że podróżowanie będzie dla naszych pociech niezapomnianą przygodą.
Inne wiadomości