Odpoczynek z dzieckiem w górach.

Wyjazd z dzieckiem w góry to wspaniały sposób na udany wypoczynek. Przepiękny krajobraz, niezwykłe miejsca, czyste powietrze, cisza i spokój, to tylko niektóre z walorów jakie tam napotkamy. Górska wyprawa z dzieckiem wymaga jednak sporo przygotowań. Należy pamiętać o podstawowych przygotowaniach, które pozwolą nam w pełni cieszyć się z tej niezwykłej przygody.

Klimat górski jest bardzo korzystny, zwłaszcza dla dzieci z astmą, alergią wziewną czy niedokrwistością ale również dla tych które często chorują. Czyste, ostre powietrze, częste zmiany temperatury oraz zmiany ciśnienia hartują organizm młodego turysty. Oczywiście należy pamiętać o tym by ubierać dzieci stosownie do pogody. W górach zwiększa się apetyt, organizm się dotlenia i następuje poprawa w funkcjonowaniu dróg oddechowych.

Jeżeli będzie to nasza pierwsza górska wycieczka z dzieckiem to powinniśmy wybrać się w niższe, łagodne góry np. Beskidy lub Gorce. Obowiązkowo przed wyruszeniem na szlak należy zaopatrzyć dziecko w odpowiedni strój. Porządne buty z grubą i antypoślizgową podeszwą, skarpety oraz czapkę z daszkiem. Dodatkowo do plecaka powinniśmy schować kurtkę przeciwdeszczową oraz ciepłą bluzę. Nie wolno zapomnieć o tym by wysmarować dziecko kremem z wysokim faktorem, najlepiej SPF 40+. Należy również zaopatrzyć się w mapę, podręczną apteczkę, napoje oraz dodające energii przekąski takie jak banany czy czekolada. Dobrze również zabrać ze sobą koc, lornetkę oraz kompas.

Pamiętajmy by wybierać krótkie, niezbyt trudne trasy, najlepiej już przez siebie znane. Dobrze by po drodze znajdowało się schronisko w którym, w razie załamania się pogody, można się schronić, ogrzać i zjeść ciepły posiłek. Należy liczyć się z tym, że raczej nie będziemy w stanie pokonać górskiego szlaku w czasie jaki zakładają przewodniki.

Zaplanujmy częste postoje, w czasie których dzieci będą mogły pobawić się w odkrywców, poznawać przyrodę lub po prostu popluskać się przy strumyku. Nie zapominajmy o tym, że dziecko maszeruje wolniej od ludzi dorosłych. Dlatego zwolnijmy,a nie karzmy naszemu dziecku biegnąć za nami.

Jeżeli wędruje z nami niemowlę lepiej wybrać się do niższych partii gór. Bowiem powyżej 1200 m n. p. m. jest niższe stężenie tlenu i duże nasłonecznienie. Poza tym zbyt długa wyprawa może okazać się zbyt mecząca dla naszego malucha. Niemowlę można zabrać w góry w nosidełku. Należy je zaopatrzyć w daszek chroniący dziecko przed słońcem i pokrowiec przeciwdeszczowy.
Inne wiadomości