Pierwszy rower dla dziecka

Lato to najlepszy moment by nauczyć nasze najmłodsze pociechy jazdy na rowerze. Umiejętność ta niesie ze sobą same zalety. Wyrabia koordynacje ruchową, rozwija poczucie równowagi, poprawia kondycję, oswaja z prędkością i chyba co najważniejsze sprawia dziecku mnóstwo radości. Rodzice jednak często zastanawiają się czy rzeczywiście ich dziecko jest na tyle duże by mieć swój własny rower, a jeżeli tak, to jaki on powinien być i jak nauczyć malucha jazdy na nim.

Kiedy zacząć naukę?
Każde dziecko rozwija się inaczej, dlatego nie jesteśmy wstanie określić jednego wieku do nauki jazdy na rowerze dla wszystkich. Według psychologów dziecięcych naukę można już zacząć gdy nasze dziecko ma 2 latka, oczywiście pod warunkiem, ze posiada już dobrze rozwiniętą koordynacje ruchową. Jeżeli jednak okaże się że nasz maluch nie jest wstanie właściwie sterować kierownicą, należy naukę jazdy przełożyć na późniejszy czas. Nie wolno przyspieszać tego procesu na siłę, gdyż w ten sposób dziecko na widok roweru będzie się stresować i w rezultacie nie będzie chciało się uczyć. Aby nauczyć naszą pociechę prawidłowej jazdy na rowerze należy ją często chwalić i podkreślać, że jest to zabawa.

Jaki rower kupić:
Przede wszystkim rower musi być odpowiedni do wzrostu i wieku naszego dziecka. Rodzice często chcąc zaoszczędzić kupują dziecku zbyt duży rower. Nie należy jednak tak postępować,ze względu na to, że za duży rower nie tylko utrudni dziecku naukę ale również będzie zagrożeniem dla jego bezpieczeństwa. Na zakup rowera najlepiej wybrać się z dzieckiem. W ten sposób będziemy pewni, że wybraliśmy właściwy model. Poza tym gdy nasza pociecha będzie mogła sama wybrać rower,  zdecydować o tym jaki będzie miał kolor, to znacznie chętniej będzie chciała nauczyć się jeździć na nim. Jeżeli dziecko siedząc na siodełku jest w stanie oprzeć całe stopy o podłoże i jego kolana są lekko ugięte, oznacza to, że rower jest idealnie dopasowany do jego wzrostu. Oczywiście powinien być to rower trzy lub czterokołowy.

Dodatkowe akcesoria:
Niezmiernie ważne jest to aby od samego początku nauki nasz maluch jeździł w kasku. Powinien on być dobrze dopasowany i podobnie jak rower nie powinien być za duży. Wybór kasku najlepiej zostawić dziecku, które wybierze ten który mu się najbardziej podoba i w rezultacie chętniej będzie w nim jeździł.
Obowiązkowo każdy maluch powinien posiadać dzwonek i komplet odblasków na swoim rowerze.
Z pewnością przydadzą się także rękawiczki, które świetnie ochronią delikatny naskórek dziecka w razie upadku oraz koszyk, w których maluch będzie przewoził swoje zabawki.

Nauka jazdy:
W pierwszym etapie nauki jazdy na rowerze należy wybrać miejsce, gdzie nie ma ruchu ulicznego najlepiej na podwórku lub w pobliskim parku. Rodzice muszą nastawić się na to, że trzeba trochę czasu zanim dziecko pojmie na czym polega pedałowanie. Można mu pomóc delikatnie naciskając na kolana. Dziecko musi pojąć, że nie wystarczy nacisnąć na pedał, ale trzeba go jeszcze „dokręcić”, tak by drugi znalazł się w pozycji do naciśnięcia.  
W miarę gdy nasze dziecko nabierze doświadczenia można kontynuować naukę na terenie bardziej ruchliwym, bliżej ulicy. Pozwoli to dziecku oswoić się z otoczeniem i ruchem drogowym. Pamiętajmy jednak, że dopiero starsze dzieci mogą jeździć przy ulicy.

Należ wyjaśniać dziecku jakie zagrożenia czyhają na niego podczas jazdy i jak należy ich unikać. Dziecko musi ustępować pierwszeństwo pieszym, jeździć powoli, zawracać uwagę na samochody wyjeżdżające z bocznych uliczek i odpowiednio wcześnie hamować gdy zbliża się do jezdni.

Wpajając naszemu dziecku prawidłowe nawyki już od najmłodszych lat , będziemy mieli pewność, że będzie bezpieczne i że będzie odczuwał dużą przyjemność z jazdy.
Inne wiadomości